Změna k lepšímu
Až do konce loňského roku jsme si nemohli své příjmy jako celek pochvalovat. Někomu tyto sice rostly, ale jejich reálná hodnota vlivem inflace přesto klesala, a o těch, kdo měli platy stále stejné nebo dokonce ještě nižší, už snad ani nemusím mluvit. Peníze nám znehodnocovala po dva roky inflace a my jsme si tak v reálu vydělávali docela málo.
Hlavně lidé s nízkými příjmy na tom byli v posledních dvou letech dost bledě. Museli se horším podmínkám přizpůsobovat, i když už pro ně nebylo prakticky možné se ještě v něčem přizpůsobovat, protože žili na doraz.
Ale teď už má být líp. A to nejen pro ty chudší z nás, na které dopadly rychlé změny k horšímu notně negativně, nejen pro ty, kdo žijí v ekonomicky nejbeznadějnějších regionech, jako jsou dejme tomu Ústecký nebo Moravskoslezský kraj, nebo pro ty s nejnižším vzděláním, kdo berou obvykle nejméně. Reálné příjmy už se nám totiž postupně zvyšují a očekává se, že tomu tak bude i nadále. Už nyní je patrný růst reálných příjmů, který by měl v letošním prvním čtvrtletí dosáhnout dvou až tří procent při nominálním růstu o čtyři až pět procent.
Středně- a vysokopříjmovým domácnostem by se tedy mělo dařit jako celku lépe. Ovšem nízkopříjmové domácnosti mohou mít i nadále problémy, a to hlavně proto, že si musely v minulém období kvůli propadu příjmů brát poměrně často půjčky, jejichž splácení jim bude ještě nějakou dobu ukusovat z pomyslného krajíce. Ovšem nepočítá se s tím, že by to mělo vést k růstu počtů exekucí, jež by na takové nízkopříjmové domácnosti dopadly obzvláště těžce.
A jestli dnes bude někdo mít problémy kvůli příjmové situaci, jež tu donedávna panovala, je to naše ekonomika jako celek. Náš ekonomický vývoj je totiž pořád ještě brzděn tím, že lidé dosud nezačali žádoucně utrácet a spotřeba našich domácností je tak ještě devět procent pod předpandemickou úrovní. A dokud lidé neutrácejí, nemohou si jiní víc vydělat. Což se ale, doufejme, že už brzy, změní.