Zase hodlají důchodcům pomáhat
Nejdříve byli naši lidé plně závislí na státu, pokud šlo o starobní penze. Pak se ale změnil režim a spolu s tím se vynořil nespočet doporučení, že si lidé mají také šetřit, protože na důchody od státu nebude peněz tolik, aby se za ně dalo normálně žít. Pak, snad abychom vypadali světověji, spatřily světlo světa i nejrůznější penzijní fondy. Které nejednou zkrachovaly, transformovaly se a pro svoji nevýnosnost nebyly nijak atraktivní. Aby bylo dáno budoucím důchodcům více na výběr, byly následně penzijní fondy rozděleny na ty minimálně, více, ještě více a nejvíce rizikové, přičemž ale bylo rozhodnuto, že nyní už budou moci všechny i prodělávat, na rozdíl od těch předchozích, které musely končit stůj co stůj aspoň na nule. A kdekdo z důchodců prodělal, zatímco těch, kdo z toho něco skutečně měli, bylo doposud minimum. A nevypadá to, že by někdy bylo v tomto ohledu líp.
A teď? Je tu další novota. Vládní pětikoalice (přesněji STAN a Piráti) se totiž rozhodla a plánuje státní penzijní fond. Lidé by měli mít možnost vstupovat do něj už při uzavírání pracovní smlouvy a pokud by zaměstnanec nebyl vysloveně proti, šlo by do tohoto fondu automaticky pět procent jeho mzdy.
Proč by měl tento fond vzniknout? Prý proto, aby byl poměrně bezpečný a provázený nízkými poplatky, takže by měl být relativně ziskový. A jeho předností by mělo být i to, že by zaměstnanci mohli tento fond kdykoliv opouštět a zase se do něj vracet. A mělo by tedy jít vlastně o další dlouhodobý investiční produkt, konkurující současným účastnickým a transformovaným fondům a orientovaný na finanční zabezpečení lidí po odchodu na zasloužený odpočinek. A také by tu mělo jít o produkt, díky kterému by mohli našinci investovat i do toho, do čeho doposud investovat nemohou, tedy i do toho, co přináší vyšší zhodnocení za cenu vyššího rizika ztráty, jako jsou třeba akcie, dluhopisy, podíly v investičním fondu, zůstatky na bankovních účtech a podobně. Čímž by se mělo penzijní spoření více zatraktivnit. I když je otázkou, nakolik to myslí politici vážně. Když je už dnes hazardem provázeným ztrátou investování do prakticky jakýchkoliv stávajících penzijních fondů.