Novinky z blogu
Nebankovní hypotéka / Novinky z blogu / Vždy se může něco zvrtnout

Vždy se může něco zvrtnout

20. listopadu 2023

Když člověk žije jenom za svoje peníze, nemusí se mít nijak světoborně, ale má aspoň jednu jistotu. A tou je skutečnost, že po něm nikdo nebude chtít splátky, vracení půjčených peněz a úroků. Jakmile má člověk bez půjček nějaké peníze, může se spolehnout na to, že jsou tyto jenom jeho a je jenom na něm, za co je utratí.

Ten, kdo si peníze půjčí, se má sice dočasně lépe, může si toho více dovolit, jenže musí zase neustále myslet na to, že jednoho dne dojde na splácení, a musí mít tedy finanční rezervy nebo aspoň dostatečné průběžné příjmy, aby se s věřiteli vypořádal, když nadejde čas.

Život bez půjček je tedy větší jistota. Ale někdy je prostě nezvladatelný. Někdy se prostě hypotéka nebo nějaký spotřebitelský úvěr vzít musí, aby se zvládly pokrýt výdaje, bez kterých nelze normálně existovat. A když už k tomu dojde, je určitě důležité dát si pozor na to, co a jak si člověk bere. A tím, co si člověk bere, by měla být jedině výhodná, zvladatelná a pokud možno co nejnižší půjčka. A také je záhodno spolehnout se na solidního poskytovatele půjček, na kterého je spolehnutí, který nezklame a se kterým se dá rozumně jednat, to pro případ, že by snad navzdory veškeré opatrnosti nebylo v silách dlužníka splácet. Což nikdy není vyloučené.

Samozřejmostí by mělo být, aby byl poskytovatel zvolené půjčky na seznamu ČNB a měl oprávnění k poskytování úvěrů, aby byl dobře hodnocený některými neziskovými společnostmi, které se kvalitou poskytovatelů půjček zabývají, a aby se nabízená půjčka vyznačovala nejen rychlostí a snadnou dosažitelností, ale i výhodnou RPSN, tedy souhrnem všech ročních nákladů, které se k té půjčce vztahují. Protože u nefér poskytovatelů půjček by se mohly objevit nepříjemně vysoké záležitosti jako poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za vedení účtu, za pohyb peněz na účtu, za pojištění schopnosti splácet. A dobré je, když má půjčka možnost předčasného splacení nebo naopak odložení splátky bez nepříjemných sankcí

Když už se totiž vezme půjčka, měla by stát za to. Měla by pomoci a ne uškodit.