Novinky z blogu
Nebankovní hypotéka / Novinky z blogu / Všeho moc škodí

Všeho moc škodí

26. října 2022

Všichni, jež to aspoň okrajově zajímá, už stoprocentně postřehli, že čím víc času uteklo od sametové revoluce, tím později mají lidé odcházet na zasloužený odpočinek, tedy do důchodu. Svádí se to na ledacos, od klesající populační křivky až po nedostatek peněz v důchodovém systému, potažmo ve státní pokladně, ale výsledek je tu zřejmý. Lidé, kteří by za dob socialismu odcházeli regulérně do důchodu, mají v dnešní době ještě řadu let práce před sebou, a čím mladší ročník, tím je to pro něj v tomto ohledu horší. A jestli se chce někdo něčím utěšovat, pak snad jedině sebeklamem, že nepatří delší dobu do starého železa, jak se říká.

Ovšem zatímco tak každý může pracovat až do stanoveného věku a pak za to pobírat plnou penzi, jež činí v současnosti průměrně něco přes šestnáct tisíc korun měsíčně, jsou tu i ‚nedočkavci‘, kteří tak dlouho pracovat nemíní. Někdy už toho mají třeba plné zuby, někdy si chtějí důchodu užívat déle, někdy k tomu mohou mít i další pohnutky, ale zkrátka se rozhodnou, že půjdou do důchodu předčasně. I za cenu toho, že budou brát menší penzi, v současnosti průměrně o patnáct stovek méně.

A lidí, kteří u nás odcházejí do předčasného důchodu i za cenu toho, že si tím citelně finančně pohorší, je pořád víc. Loni už tito tvořili dokonce 28 procent ze všech příjemců plného starobního důchodu, a jejich počet i nadále narůstá. I když se to na jejich důchodu podepíše, a to výrazně negativně, je čím dál víc těch, kdo prostě na regulérní věk pro odchod do důchodu nečekají. Jsou už moc unavení, nevyplácí se jim dál pracovat a podobně, a když mají odpracovaná léta, prostě s prací seknou. A na konci loňského roku tak bralo předčasný důchod 668156 lidí, a v letošním březnu už 671147 lidí.

A kdo má dost naspořeno na penzijním spoření, odchází nejednou i do předdůchodu. Protože je ten posun hranice pro odchod na zasloužený odpočinek, zastropovaný momentálně na pětašedesáti letech v půlce příští dekády, přece jenom už moc. Natolik moc, že už si toho všimli i politici, kteří uvažují, že by snížili tuto věkovou hranici aspoň u náročných profesí.

A kdo to má vydržet?