Novinky z blogu
Nebankovní hypotéka / Novinky z blogu / To se zase rozšoupneme!

To se zase rozšoupneme!

20. prosince 2023

Sice se nám jako celému národu nedaří nijak špatně, ale bezbřehým bohatstvím se tu nikdo chlubit nemůže. A tak si dlouhodobě spíše stěžujeme na své finanční poměry, než abychom si tyto chválili. A leckdy máme k nespokojenosti důvod. Zejména od doby, kdy se nám tu začalo všechno zdražovat, zatímco naše příjmy a úspory ne a ne adekvátně růst.

Je u nás tedy docela dost lidí, kteří si utahují opasek. A někdy si také stěžují, dost možná v některých případech i oprávněně. Protože jsou tu i ti, kdo skutečně mají málo.

Ale to neznamená, že bychom doopravdy ekonomicky trpěli, že bychom neměli co dát do úst a čím financovat nezbytnosti. Jakmile přijde léto, jako bychom zázrakem zbohatli. Je tu doba dovolených a kdekdo z nás utrácí rázem peníze jako divý. Nebylo to jiné dřív a ani letos to zjevně jiné nebude.

V létě utrácí mnozí z nás klidně i desítky tisíc za cestování, za výlety a dovolené. I když se všeobecně zdražovalo a bude zdražovat, mnozí z nás na své dovolené šetřit nebudou. Spíše právě naopak – utratí za ni třeba i majlant, aby si odpočinuli od všedních finančních starostí někde za hranicemi všedních dní a našeho státu. V případě každého druhého z nás padne na takovou dovolenou přes dvacet tisíc korun.

A kde na to našinci vezmou? Prý hlavně z vlastních zdrojů, z úspor. Což je vlastně důkazem toho, že bychom měli brát řeči o chudobě, jež na nás doléhá, hodně s nadhledem.

A ti ostatní, jichž je prý pouhých patnáct procent? Ti si na to prý půjčí od příbuzných, vezmou si na to spotřebitelskou půjčku nebo si koupí dovolenou na splátky. Což zase může být důkaz hlouposti našinců. Když tito vědí, že se v naší zemi nevyvíjí ekonomická situace zrovna růžově, a přesto si půjčí na něco, co je vlastně postradatelné.

A kdo třeba nepojede na takovou dovolenou? Ten bude rekonstruovat svůj nemovitý majetek, shánět domů nové zařízení nebo platit nedoplatky za energie. Inu, jsme prý tak chudí…