Novinky z blogu
Nebankovní hypotéka / Novinky z blogu / Stáří je nejisté

Stáří je nejisté

20. října 2023

Bylo by skvělé, kdyby lidé byli ve stáří dostatečně finančně zaopatření státem. Konec konců tomuto po celý produktivní věk odvádějí velké peníze, takže by si snad ten spokojený sklonek života zasloužili. Ale důchodců je prý moc a peněz pro ně málo, a tak se těmto sice má dostávat starobní penze, ale současně by si tito měli ještě něco navrch našetřit, aby svou pozdější situaci zvládli.

A mnozí z nás si také na stáří nějakým způsobem šetří. Například ve třetím pilíři důchodového systému je dnes skoro čtyři a půl milionu lidí. Jenže činí tito vlastně dobře, když strkají peníze právě sem? Nebo dělají dobře ti, kdo si na stáří šetří nějakým jiným způsobem? To už vám neřeknu. Protože to nevím.

Většina z nich si peníze ukládá do starého penzijního pojištění, které si už přes deset let nelze nově zřídit, další do některého penzijního fondu nového. A takové spoření se tváří, že má přinejmenším tu výhodu, že tu spořícím lidem při splnění podmínek přispívá stát. ten, který je chce k šetření na důchod motivovat. Ovšem tímto způsobem se stát rozhodně nepředá a ani nové zvýšení nejvyšší státní podpory o 110 korun motivací jistě nebude. To spíš zabere nutnost zvýšit minimální platby, aby člověk dostal aspoň ten nejnižší státní příspěvek.

A tak se předpokládá, že si lidé budou muset spořit na stáří pořád víc. A ministerstvo financí v to věří. Protože spolu se zvýšením hranice pro získání nějakého či maximálního státního příspěvku si zvyšovali lidé své platby do penzijních fondů i v minulosti, v roce 2013, a proč by se tato historie nemohla opakovat? Vždyť to, že si lidé v současnosti šetří v penzijních fondech v průměru míň než tisícovku měsíčně, je komické i k pláči, to jednou nikoho nevytrhne.

Jenže prospějí-li dnes někomu vyšší vklady lidí, jsou to samotné penzijní fondy. Protože ty z toho budou profitovat. Zatímco sami střadatelé? Ani ti, kdo sem dnes vkládají velké peníze, nemají jistotu, že to bude mít v budoucnu svou váhu. Protože kdo ví, jakou budou mít jednou ty peníze hodnotu a co si lidé díky nim budou moci dovolit. Zda to ochrání aspoň před smrtí hladem. Když dnes tolikrát neplatí to, co mělo platit napořád, a jistoty stran důchodů mizí v nenávratnu.