Spořte si víc, nebo…
Každý, kdo u nás chce být na stará kolena finančně zajištěný, musí jak známo odpracovat určitý počet let a z příjmů odvádět danou část státu. Přičemž se stát ale stará, aby platili všichni, není to vůbec dobrovolné, a to možná proto, že se dá s úspěchem pochybovat o tom, že jde o skutečně solidní zajištění ve stáří.
A protože mnohým z nás důchod od státu nestačí a nebude stačit, existuje už dlouho i možnost si naspořit i ještě něco navrch. Což se za dlouhá léta nejednou měnilo, a to někdy i radikálně. A v současnosti to má doznat další změny. A to v otázce státní podpory spoření na penzi.
Od chvíle, kdy se objevila tato možnost hraničící s nutností, platilo, že stát těm spořivým přispíval. Možná proto, aby je více motivoval ke spoření na stará kolena, možná proto, že by si jinak lidé svými vlastními vklady moc velkou částku nenašetřili a bez státní podpory by to nestálo za to. Kdo ví? Jisté ale je, že si lidé mohli platit nějaké to připojištění a stát jim k tomu automaticky přidával určitý příspěvek.
A právě tyto příspěvky mají v současnosti doznat změny. Už tu totiž nemají být pro kdekoho. Ale jenom pro ty, kdo si budou měsíčně spořit aspoň pětistovku. Kdo si prostě bude spořit na stáří méně než 500 korun, má o státní příspěvek k tomuto přijít. A polepšovat si tak mají jenom ti, kdo si budou spořit víc, přičemž jak kdo, protože i ti, kdo si spoří do 1.200 Kč měsíčně, mají mít státní příspěvek menší než dnes. A teprve ti spořící od patnácti set korun výš by si měli polepšit.
Proč? Přece proto, že stát chce, aby si lidé spořili na stáří víc. Aby prý měli větší finanční rezervy pro důchodový věk. Jak se praví. Což je ale docela sporné. Protože by lidé měli strkat víc peněz do penzijních fondů, které jsou ale, jak je dobře známo, po celá léta zoufale neúspěšné, prodělávající.
Takže si lidé mají spořit víc, aby dostali státní podporu, zatímco současně možná i o víc peněz přijdou.