Socialismus nebo korupce?
Jaký u nás v současnosti panuje režim? Máme tu socialismus nebo kapitalismus? Myslím, že většina z vás odpoví, že kapitalismus. Protože jsou tu jeho zjevné projevy, jako je dejme tomu soukromé podnikání, nezaměstnanost, možnost pořídit si svobodně jakoukoliv měnu a zbohatnout, máme tu možnost volby politické reprezentace a další atributy, které se spojují s kapitalismem, a nikoliv se socialismem, který jsme v minulosti zažili.
Jenže zamyslete se pořádně. A zjistíte, že u nás vlastně kapitalismus nemáme. Protože kapitalismus ve své podstatě znamená, že je každý sám svého štěstí strůjcem. A když se podíváme na počínání mnoha našinců i politiků bez rozdílu politické příslušnosti, máme tu vlastně svým způsobem jakýsi hybrid, který není ani socialistický, ani kapitalistický. Máme tu obojí v jednom.
Příkladů pro toto tvrzení je nespočet. Vezměte si třeba jenom to, kolik lidí už u nás bylo a je od devětaosmdesátého roku nezaměstnaných a pobírajících podporu v nezaměstnanosti. Tito lidé v době nezaměstnanosti nevykonávají společnosti prospěšnou práci, ale přesto berou od státu podporu. Což je vlastně socialismus, kdy peníze dostává ten, kdo si je nezasloužil.
A když někdo nepobírá podporu v nezaměstnanosti a nepracuje, pak má aspoň různé sociální dávky.
Ti nepracující stejně jako mnozí z pracujících pak tahají ze státu i různé příspěvky a doplatky. Třeba na bydlení, na energie, jednorázovou pomoc v nouzi… A tohle přece nemá s tržní společností nic společného.
A to už ani nemluvě o tom, jak si politici nejednou kupují voliče. Bylo tomu tak za pandemie, kdy se rozdávaly peníze kdekomu, bylo tomu opakovaně při nadstandardním zvyšování důchodů a podobně. A i dnes rozhodla vláda o tom, že domácnosti s méně než milionovým ročním čistým příjmem dostanou pětitisícovou podporu na každé své dítě. Dva miliony dětí tak dostanou do konce srpna vládní pětitisícový dárek. Od státu, který není ani trochu dobrým hospodářem, natož pak dokonce podnikatelem.