Novinky z blogu
Nebankovní hypotéka / Novinky z blogu / Půjčky nejsou všechny stejné

Půjčky nejsou všechny stejné

20. listopadu 2023

Když nechtějí finanční ústavy, aby v nich peníze jenom ležely ladem a postupně pozbývaly vlivem inflace své hodnoty, musí je tyto nějak vhodně investovat. A tak finanční ústavy své peníze často někomu půjčují s vidinou jejich zhodnocení. A půjčují je jak ve velkém, tak i v malém, významným hráčům v oboru ekonomiky stejně jako jednotlivým občanům prahnoucím po docela malé půjčce. A aby se peníze dařilo efektivněji udávat, nemohou být všechny půjčky stejné. Každý typ půjčky vyhovuje určitému okruhu lidí, a má-li se půjčit mnoha lidem, musí se každému nabízet poněkud odlišný a co nejvíce vyhovující produkt.

Někteří ze zájemců z určitých důvodů preferují standardní spotřebitelské úvěry, jiní zase třeba kreditní karty, kontokorenty, splátkový prodej s využitím pomoci od úvěrové společnosti, odloženou platbu za zboží… A všem se u nás někde vychází vstříc. Ovšem běda! Ne vždy se člověku každá z nabízejících se půjček vyplácí, ne vždy by ji dokázal bez problémů zvládnout a splatit. A proto by se měl každý zamyslet nad tím, co potřebuje, dříve, než se někomu upíše. Jakmile totiž někdo někomu dluží, už je pozdě honit bycha. Pak už se to sjednané musí dodržet, nelze-li si dohodnout nějakou pozitivní změnu.

A tak by si lidé měli půjčovat hlavně u renomovaných poskytovatelů půjček, kterým záleží kromě příjmů i na jejich dobrém jméně, a tudíž je tu nejméně rizik. A když už si někdo bere půjčku, pak by si měl samozřejmě vybrat tu finančně nejvýhodnější a půjčit by si měl raději co nejméně, jen tolik, kolik je skutečně potřeba. Protože kdyby se pak nedařilo splácet a vznikly by problémy, dá se to s renomovanými poskytovateli půjček řešit a člověka to nemusí na rozdíl od pochybných nabídek ruinovat.

Je tedy vždy lepší vědět i to, co by se stalo, kdyby se dejme tomu opozdila splátka. Jaké by byly sankce. Aby dlužník třeba neskončil i v registrech dlužníků a neměl tak s dalšími půjčkami problémy. Nebo aby dluhy nerostly a nepřerostly člověku přes hlavu.