Peníze nemusí být peníze
I když se to na finanční situaci mnohých z nás neprojevuje, je na našem trhu v oběhu spousta peněz. Loni tyto byly v celkové nominální hodnotě 707,8 miliardy korun, a to je, jak se mnou jistě budete souhlasit, docela úctyhodné číslo.
Kdyby někdo z nás, nejlépe my osobně, tyto peníze vlastnil, to by si žil! Jenže je samozřejmé, že se o tyto peníze musí podělit celá naše společnost, a ne na všechny se dostane stejně. Někdo dostává peněz víc, někdo míň, a když má někdo obzvláštní smůlu, dostane třeba namísto pravých peněz i jenom bezcenný padělek. K čemuž by nemělo docházet, protože vše od falšování či pozměňování platidel až po jejich uvádění do oběhu je trestné, jenže všichni víme, že peníze jsou velké lákadlo. A tak se najdou i lidé, kteří to zkoušejí. A někdy si polepší na úkor těch, kdo se jimi nechají napálit.
Jistě, nikdo z nás nemusí přijímat peníze, o nichž má podezření, že jsou falešné, ale někdy se prostě nepoštěstí a přijme je. A pak aby jen litoval, že si nedal větší pozor. Zejména když si uvědomíme, že třeba loni u nás byly zadrženy falzifikáty v nominální hodnotě asi 5,6 milionu korun, které byly prakticky bez výjimky natolik nekvalitní, že se je mělo podařit odlišit od pravých peněz. Což je dlouhodobě typické.
Falzifikáty naší měny zkrátka nejsou obvykle nijak valné. Postrádají ochranné prvky nebo jsou tyto jen neuměle napodobené, nesouhlasí tisk, barva či papír. A měli bychom je odlišit od pravých peněz. A jen mince, dvacetikoruny, byly relativně dokonalejší.
Ovšem na zahraniční měny už bychom si u nás měli dávat větší pozor. Sice už nejsme oddělení od západu a nehrozí tak, že bychom si nechali z neznalosti postrčit kdejaká falza jako kdysi za socialismu od veksláků, ale zejména americké dolary, které u nás bývají zadrženy, patří k lepší sortě. A kvalitními napodobeninami už se lze nechat snáze napálit.