Peníze nejsou jen ty pravé
Všichni víme, že se k placení používají takřka výhradně peníze. A také víme, co to peníze jsou a jak vypadají. A víme, že co jako peníze nevypadá, tím vesměs platit nelze. Kdyby nám někdo podsouval třeba noviny, časopis nebo nedej bože dokonce kus toaletního papíru, víme, že to nevyjadřuje žádnou finanční hodnotu, že to peníze nejsou. A nepřijali bychom to.
Ale jsou lidé, kteří navzdory skutečnosti, že se dá a má platit pouze penězi, toto do jisté míry ignorují. A pokoušejí se oklamat ty ostatní tím, že se jim snaží podsunout něco, co penězi není. A ve snaze uspět tak vyrábějí něco, co je platným penězům co nejpodobnější. Víme tedy, že se i falšují a pozměňují pravé peníze a jsou lidé, kteří se pak snaží takové imitace platidel někomu podvrhnout. Aby si polepšili na úkor těch, jimž pak zůstane v ruce onen černý Petr.
A falšuje se pochopitelně i naše, česká měna. Pochopitelně především bankovky, jež mají vyšší hodnotu a dá se tedy jejich zfalšováním teoreticky více vydělat, ale výjimkou už nejsou ani mince. A to podle České národní banky především dvacetikoruny, jichž bylo v posledních dvaceti letech zachyceno skoro patnáct set kusů. Z toho v loňském roce 180 kusů padělků.
Je pochopitelné, že jde v tomto případě o něco, na čem se zřejmě nedá zbohatnout, mimo jiné i proto, že je výroba takových padělků drahá a nevyplatila by se, ovšem přesto se, jak vidno, i o toto někdo pokouší. S nadějí, že třeba uspěje. A polepší si o takovýto pakatel.
Ale většinou tomu tak není. Většinou jsou tu patrné odlišnosti od originálů, které by měli rozeznat jak lidé, tak i automaty. A právnické osoby a směnárníci mají povinnost takovéto podezřelé rádoby peníze zadržet bez náhrady, identifikovat toho, kdo jim taková falza předložil, předat je ČNB a informovat policii. Což u mincí vlastně nestojí za to riziko.
Ale peníze jsou pro nás důležité, a tak se navzdory riziku pro autory a uživatele padělků falšují. A v loňském roce množství těch zadržených znatelně vzrostlo.