Nějak přestáváme splácet
V uplynulé dekádě se prý zdálo, že jsme se my Češi polepšili, co se aspoň našich dluhů týká. Dlužili jsme, ale také jsme docela obstojně spláceli, a tak vlastně nebylo moc co řešit. Ale s tím prý je v současnosti zřejmě konec. Stále jsme zadlužení, ovšem stále častějším úkazem je skutečnost, kdy dlužníci nedostojí svým závazkům a své dluhy nesplácejí. A v současnosti jsou našinci v prodlení se splácením celých 28,2 miliardy korun, což jsou dluhy vzniklé hlavně v souvislosti se spotřebitelskými úvěry, které si našinci nabrali.
Co se složení našich dluhů, které dosáhly celkově 3,18 bilionu korun, týká, jde hlavně o hypotéky, které jsou menším problémem než právě výše zmíněné krátkodobé spotřebitelské úvěry, které si našinci berou stále častěji a ochotněji.
Více než 170.000 lidí u nás nesplácí tak, jak by tomu mělo být, a každý z nich dluží průměrně více než 134.000 korun. A jestli něco těmto, i když nejen těmto, komplikuje život, pak je to skutečnost, že nekomunikují často žádoucím způsobem s věřiteli, když svou situaci přestávají zvládat, a dostávají se tak do dluhové spirály, ze které už pak pro ně často není úniku. Protože jim narůstají nejrůznější sankce, dluhy se jim prodražují a stávají se nezvladatelnými.
Nesplácejících dlužníků se stále vyššími nesplácenými spotřebitelskými úvěry přibývá hlavně mezi třicátníky, ovšem tací se stále hojněji vyskytují i mezi ostatními lidmi vyjma nejstarší generace ve věku nad pětapadesát let.
Spousta našinců se zadlužila vzetím si krátkodobých úvěrů na zaplacení zdražených energií, potravin či dopravy, a tito teď mají leckdy problémy se splácením takto vzniklých dluhů. Vytloukají často klín klínem, jejich dluhy nezvladatelně rostou, třeba v letošním prvním čtvrtletí o víc než tři procenta.
A co se dá takovým lidem nyní poradit? To, co se radí už dlouho na každém kroku. Ale často marně, jak vidno. Protože než by mnozí lidé rozumně uvažovali, vezmou si prostě klidně i nesmyslnou půjčku. A pak se někdy nestačí divit.