Naše společnost má problém
Naše ekonomická situace není vzhledem k inflaci, jež na nás v posledních více než dvou letech dolehla, zrovna růžová. Příjmy se sice postupně zase zvyšují, a to už i reálně a nejen nominálně, ale to neznamená, že se máme líp. Úspory zůstaly inflací znehodnocené, ne každý se dočkal dostatečného zvýšení mzdy, ekonomika se pořád ještě nerozjela tak, jak by to mělo být, a tak jsou v našich řadách stále ještě mnozí lidé, které jejich finanční situace nejen trápí, ale i přímo ničí. A nejen je samotné.
Přibývá u nás totiž lidí, kteří mají stále více problémů s financováním svého bydlení. Náklady na bydlení totiž vzrostly jenom v minulém roce o víc než dvacet procent, a to nejen kvůli zdražujícím energiím, a zejména jednotlivci a rodiny žijící v nájemních bytech tak byli nepříjemně poznamenáni drahotou, jež se u takového bydlení projevila a jež je zjevná už od roku 2021.
Naše domácnosti tak stálo bydlení i s energiemi v loňském roce průměrně 8.299 korun, přičemž to dělalo u toho nájemního 12.251 korun, a jistě si snadno spočítáte, jaký to mělo na mnohé z nás nesporný vliv. Kdo vydal za bydlení skoro třetinu svých příjmů, ten už si moc toho dalšího dovolit nemohl.
Jednadvacet procent našinců tak mělo loni se zvládáním výdajů na bydlení problémy. Bylo jich o tři procenta víc než o rok dříve. A největší problémy mělo samozřejmě skoro 35 procent z těch bydlících v nájmu. A zejména pro samoživitelky, samoživitele a osaměle žijící seniory je to zlé. Těm často ani příspěvky na bydlení dostatečně nepomohou. A hlavně samoživitelé a samoživitelky tak museli loni žádat o pomoc stát či neziskové organizace, jsa podle Českého statistického úřadu jedinou skupinou více ohroženou příjmovou chudobou. Tedy těmi majícími míň než šedesát procent mediánu příjmů, loni tedy 16.774 korun měsíčně, na osobu domácnosti.