Novinky z blogu
Nebankovní hypotéka / Novinky z blogu / Na čem budeme šetřit?

Na čem budeme šetřit?

8. února 2024

Když se lidem nevede zrovna dobře, utahují si v nejlepším případě pomyslné opasky. Není to sice nejpříjemnější způsob, jak řešit finanční potíže, ale pokud to stačí, je to to nejlepší řešení. Jinak by totiž nedostatečně si vydělávajícím lidem pomohly s řešením jejich potíží už jedině půjčky, které se ale musí splácet a nejsou tedy ani trvalým, ani bezplatným řešením.

Dnes se sice oficiálně oznamuje, že máme ty nejhorší časy zřejmě za sebou, že ceny už tolik nerostou a stoupající mzdy se pomalu přibližují naší dřívější koupěschopnosti, ale přesto ještě nejsme jistě z nejhoršího venku. A u mnoha lidí přetrvávají potíže. Takže se není čemu divit, když chce podstatná část našich lidí šetřit i nadále. I při momentální inflaci 2,3 procenta prostě někdo musí nebo chce na rozhazování peněz zapomenout.

Tím, na čem hodlají našinci šetřit nejvíce, jsou potraviny. To je typické pro 78 procent lidí dotazovaných společností Provident Financial. Sedmdesát procent lidí tu chce šetřit v podobě omezení počtu návštěv v restauračních zařízeních, 66,3 procenta chce utrácet míň za volnočasové a sportovní aktivity a dovolenou.

Pokračuje tak trend, při kterém je snaha šetřit právě na potravinách, hospodách, drogérii a oblečení. V těchto ohledech se v posledních dvou letech rostoucí drahoty uskromňovali nejvíce lidé sedmadvaceti- až pětatřicetiletí, zatímco jejich pravým opakem byli ti ve věku osmnáct až šestadvacet let, jimž se sice také dařilo šetřit, ale o poznání méně. A co se regionálních rozdílů v šetrnosti týká, nejvíce za sobě šetřili lidé ze Zlínského kraje, návštěvy restaurací omezili hlavně lidé v Karlovarském kraji a nejméně se šetřilo v Praze.

Ale šetření by nemělo být vším. Lidé by si také měli v ideálním případě i spořit. A v tom už my Češi tak dobří nejsme. Sedmadvacet procent našinců nespoří vůbec, zatímco víc než čtvrtinu svých příjmů ukládá na později sedmnáct procent lidí. Nejšetrnější jsou lidé ve věku 45 – 53 let, z nichž si aspoň něco šetří tři čtvrtiny z nich, zatímco nejhůř jsou na tom ti ve věku do pětatřiceti let, z nichž si víc než polovina nespoří vůbec.

A nejspořivější jsme my chlapi. Hurá. Aspoň v něčem jsme nejlepší.