Novinky z blogu
Nebankovní hypotéka / Novinky z blogu / Milostivé léto ano nebo ne?

Milostivé léto ano nebo ne?

20. listopadu 2023

Jak víme, zželelo se našemu státu už před skoro dvěma lety těch, kteří mu dlužili peníze a nebyli už zřejmě schopni je nikdy splatit. A tak bylo vymyšleno Milostivé léto, akce, díky níž měli mít takoví lidé jednou jedinkrát možnost zaplatit státu své původní dluhy a dočkat se za to odpuštění všech úroků, penále a jiných sankcí, které se na takové dluhy nabalily a zvýšily je až nad únosnou mez.

Byla ona akce úspěšná? Byla i nebyla. Někteří lidé se té šance chopili a dluhy skutečně splatili, díky čemuž se dostali z neřešitelné situace a mohli zase začít vést normální život, ale většina dlužníků, kterým to mělo pomoci, onu možnost nevyužila.

Jaká byla reakce státu na tento v podstatě debakl? Ona akce, která měla být umožněna jednou jedinkrát, se v následujícím roce opakovala. A také to nedopadlo nijak světoborně. Někdo byl opět oddlužen, ale s většinou beznadějných dlužníků to zase ani nehnulo.

Takže bychom se na to měli zřejmě vykašlat. Protože nedočkat se peněz, na které má stát nárok, a pak ještě odpouštět dlužníkům oprávněné sankce, pokud se tito někdy v budoucnu uráčí přece jenom aspoň ten původní dluh zaplatit… To je stát pomalu za blázna.

A přestali jsme se tedy stávat těmi, z nichž si dlužníci nic nedělají a ignorují i skvělé a mimořádně výhodné nabídky v těžkých časech? Ne. Armáda spásy už se dožaduje, aby se i nyní akce zvaná Milostivé léto opakovala. Protože je to často jediná možnost, jak mohou beznadějní dlužníci zase zvládnout svoji ekonomickou situaci, bez níž jsou ztracení. A nyní už Parlament rozhoduje o tom, zda se uskuteční Milostivé léto znovu, nyní už i s možností zapojit do této akce navíc i obce. Kdyby snad náhodou někdo z beznadějných dlužníků pojal úmysl se svých dluhů zbavit, a to tím nejpohodlnějším a nejlevnějším způsobem. A jsem zvědav, jak to dopadne příště. Nebo jestli se zase dočkáme ignorace ze strany těch, kteří by měli být rádi, že je zchudlý stát jako věřitel nevyždíme a nepřipraví o všechno, o co je připravit lze.