Koruna nám zeslábla
Každý z nás ví, že když má možnost získat něco levněji, vyplatí se mu to, zatímco na tom zdražujícím se tratí. A platí to nejen pro zboží a služby přímo, ale i pro peníze samotné. Když naše měna posiluje vůči jiným měnám, samozřejmě se nám to cizí vyplácí, když slábne, jsou pro nás zahraniční nabídky naopak dražší. A protože kurs naší koruny v poslední době slábl vůči jiným měnám, podraží všechno, co nějak souvisí se zahraničím. Tudíž i zahraniční dovolené.
Zatímco u nás bude kvůli slabé koruně dražší veškerá dovozová nabídka, tedy importované zboží, v cizině se nám prodraží všechno. A dovolené v cizině tak budou dražší o stovky až tisíce korun. Pokles koruny vůči euru i dalším měnám tak bude mít určitě negativní dopad. Aspoň tedy v případě zemí, v nichž nevládne deflace, což je prakticky všude. Našinci tam budou mít ve srovnání s loňským rokem dražší ubytování, stravování, dopravu i pohonné hmoty.
A proč nás naše koruna svým slábnutím trápí? Jednak proto, že Česká národní banka snižuje v poslední době základní úrokové sazby, jednak proto, že je výkon naší ekonomiky slabý. A dokud tedy nezabereme a nepomůže nám třeba i americký Fed a Evropská centrální banka tím, že také sníží své sazby, stejně jako naše ČNB, nemůžeme počítat s tím, že by to bylo lepší.
Do léta by prý měla naše měna zase o něco posílit a snížit tak ony zahraniční ceny pro nás, žijící za české koruny, ale zřejmě to letos nebude tak výhodné, jako to bylo o loňské dovolené. A my jako jedinci s tím sotva něco naděláme. Můžeme se s tím jedině smířit a víc vydělávat a platit, nebo si na dovolené utáhnout opasek.
Ale to je vlastně jedno. Na zahraniční dovolenou nemáme automaticky nárok, tady jde o to, co si zasloužíme. A když si onen zahraniční pobyt dovolit nemůžeme, můžeme si přece odpočinout i u nás doma. Kde bude koruna i nadále korunou. S dnes už poměrně malou inflací.