Kdo šetří, má málo
Už dlouhou řadu let se mluví o tom, že lidé, kteří se spoléhají na stáří prožité za důchod poskytovaný státem, neprožijí své poslední dny v blahobytu. Už dávno se mluví o tom, že penze od státu nedosahují a už nikdy ani nebudou dosahovat takové výše, aby se za ně dal vést spokojený a plnohodnotný život, a že ti, kteří si sami ještě něco nenašetří navíc, hořce zapláčou.
A nejen že se takto mluví. Stále častěji se můžeme přesvědčovat o tom, že nejde o nepravdivé informace, že životní úroveň důchodců s postupujícím časem skutečně klesá, a to i navzdory nejednou nadměrným valorizacím od populistických vlád.
Zkrátka a dobře si máme na stáří šetřit. A stále více lidí chápe takovou nutnost a skutečně si v rámci svých možností šetří. Třeba i v penzijních fondech.
Jenže čeho jsme svědky v takových případech? Ti, kdo vsadili na transformované penzijní fondy, u kterých je zaručená návratnost, které nesmí v žádném případě jít do mínusu, prodělali v posledních devíti letech od šesti do deseti procent. A nejde o nezanedbatelný počet lidí, takových jsou u nás hned tři miliony! Skoro třetina naší populace. A ani jeden z takových fondů nepřekročil zisk jednoho jediného procenta. A když to porovnáme s inflací, jež byla loni 3,8 procenta a letos už hanba mluvit… Prostě se nedá ani náznakem mluvit o tom, že by si ti, kdo vsadili právě na tyto fondy, nějak polepšili, že by mohli pomýšlet na důchod prožitý v luxusu.
A tak je možná jenom dobré, že už se do těchto fondů nedá od roku 2012 vstupovat a lze je jedině zachovávat nebo převést do některého z účastnických fondů doplňkového penzijního spoření. Protože by bylo jinak jasně vidět, jak se tyto fondy našemu státu nepovedly.
Ovšem ani doplňkové penzijní spoření, ve kterém si lze dosud spořit, a dokonce vybírat mezi konzervativní, vyváženou a dynamickou strategií, tedy mezi různě vysokou rizikovostí a možnou výnosností, není zrovna terno. Toto spoření má sice 1,468 milionu účastníků, a loni se tu vydělalo celkem 2,43 miliardy korun, jenže zatímco tu bylo dosaženo u dynamických variant zhodnocení i o víc než dvacet procent, dá se tu i prodělat.
A je tak jenom na každém člověku, zda si bude na důchod šetřit. A je jenom na vůli osudu, zda z toho někdo takový bude něco mít.