Novinky z blogu
Nebankovní hypotéka / Novinky z blogu / Kdo by čekal na důchod?

Kdo by čekal na důchod?

24. září 2024

Co se týká situace na našem finančním trhu a názorů některých lidí na ni, je to někdy i úsměvné, ačkoliv zároveň možná i podivné. A to třeba když si vezmeme otázky zajištění ve stáří. Zatímco já ještě pamatuji doby, kdy jsme si jako mladí na důchod nešetřili, a to proto, že to pro nás byla vzdálená doba, a navíc jsme věřili ve stát a penze od něj, dnes už si prý spoří na stáří dvě třetiny lidí ve věku do čtyřiatřiceti let. Což se dá vykládat různě. Můžeme to brát jako zodpovědný přístup takových mladých lidí, stejně jako vysloveně tragický pokles důvěry ve stát ve srovnání se starší generací dříve.

Co se pak takových mladých lidí týká, je docela zarážející i skutečnost, že si tito údajně přednostně šetří na stáří, namísto aby si šetřili na vlastní bydlení. Dříve bylo prioritou někde samostatně bydlet, zatímco dnes už tedy mladí lidé mají raději peníze na stáří, než střechu nad hlavou. I když je tu vlastně prosté zdůvodnění tohoto počínání – mladým lidem připadá vlastní bydlení vzhledem k cenám na trhu nemovitostí těžko dostupné, a tak tito raději spoří na stáří, kde to pro ně nevypadá tak černě.

Mladí lidé prostě uvěřili tomu, že čím dříve si na důchod začnou šetřit a čím déle tak budou činit, tím se jim jednou povede líp. Což má logiku. Samozřejmě pokud nevsadí na investiční možnosti, které zkrachují a o jejich peníze je připraví. A tak si mladí lidé obvykle nejdříve začnou šetřit, a když si užijí své a mají naspořeno nějakých sto až dvě stě tisíc, začnou cíleně investovat, hlavně do spořicích účtů a stavebního spoření.

A co se týká spoření na stáří, na důchod, co na tom v případě dnešních mladých lidí vypadá úsměvně a současně působí i skličujícím dojmem? Je to skutečnost, jak tito vidí svoji vzdálenější perspektivu. Šetří si prý hlavně proto, že chtějí jít do důchodu dřív, v nižším věku. Dvanáct procent z nich chce pracovat jen do padesátky, patnáct procent do pětapadesáti a 34 procent nanejvýš do šedesáti let. Což je v dnešní době posouvání hranice pro odchod do důchodu hodně naivní představa.