Jak se to má s financemi?
Kdyby dnes na světě nebyly finance, byl by život docela jiný, než jaký ho známe. A to v něčem nesporně horší, ale v něčem i lepší, v něčem komplikovanější a v něčem naopak jednodušší. Ovšem my lidé jsme si předsevzali, že peníze potřebujeme, děláme pro ně ledacos, a tak vidíme za těmito vesměs jenom pozitiva.
Co je na penězích dobré? Hlavně to, že nám takové finance slouží jako ideální prostředek pro směnu výrobků a služeb navzájem. Díky možnosti platit a tím získávat to, co potřebujeme, jsme si peníze oblíbili a tyto se staly zajímavými i pro omladinu, i pro lidi v pokročilejším věku, pro muže i ženy, boháče i chudáky, zkrátka pro všechny.
Pozitivem financí je ale pochopitelně i to, že je lze využívat i jako rezervy. Nemusíme si nikde schraňovat hromady nasyslených věcí, které by se snad mohly někdy hodit, ale stačí si našetřit peníze, jež se pak kdykoliv utratí za to, co je zrovna potřeba.
To jsou tedy hlavní pozitiva financí. Ale každý líc má i svůj rub. A ten mají pochopitelně i finance. A možná je takových nedostatků víc než předností.
Vezměme si třeba, proč se vedla, vede a určitě i povede ve světě většina válek. Když si odmyslíme řevnivost mezi národy a lidmi, jde tu hlavně o vliv, a to i ten ekonomický.
Ovšem o peníze se nevede jenom takový boj ve velkém. O ty nejednou nekale soupeří i skupiny lidí či jednotlivci. Kolik jenom zločinů je motivováno právě finančním aspektem! Nebýt peněz, nekradlo by se, nepřepadávalo, nezávidělo, neprostituovalo, nepodvádělo…
A tak jsou pro nás lidi finance dobré i špatné. Ale s tím už nic nenaděláme, svět je na nich prostě postaven, a tak je musíme akceptovat. Ať už se nám to líbí nebo nelíbí. Protože kdyby se někdo z nás zřekl peněz, měl by se sice v některých ohledech lépe, ale celkově daleko hůř. A to si pochopitelně nikdo soudný z našich řad nepřeje.