Novinky z blogu
Nebankovní hypotéka / Novinky z blogu / Jak na finančně zajištěné stáří

Jak na finančně zajištěné stáří

26. listopadu 2022

Pro všechny, kdo nezemřou z nějakého důvodu předčasně, je skutečností, že jednoho dne zestárnou natolik, že nebudou moci a třeba ani chtít dál pracovat. Všechno má své meze, a tak zkrátka přichází v životě pomalu každého z nás den, kdy prostě dáme zaměstnání vale. A začneme se spoléhat na to, že nás odteď bude živit někdo jiný než zaměstnavatel nebo klienti.

Pokud splníme všechny náležitosti, tedy dostatečně dlouho platíme povinné důchodové pojištění a dosáhneme předepsané věkové hranice, máme jistotu, že nás začne živit stát. I když si přiznejme, že to nemusí být jistota navždy a že nás tento také nejednou ani tak neživí, jako spíš jen drží při životě, vzhledem k poměru mezi výší důchodů a cenovou hladinou na našem trhu. A kvůli inflaci, zdražování a dalším nejistotám se situace každého z nás někdy pomaleji a jindy rychleji zhoršuje. Což je třeba dnes horší než leckdy jindy.

A tak se nemůžeme spolehnout jenom na státní důchodový systém, nechceme-li být ty Krylovy lidské vraky, co jim nikdo neupírá právo na únavu a co dnes už vesměs nemohou ani žmoulat kůrku chleba sebranou z pultu v závodce. A musíme si na stáří i něco našetřit.

A kolik si máme našetřit, abychom byli ve stáří aspoň snesitelně zaopatřeni? Různí odborníci nám předhazují různé cifry, které považují za adekvátní, jenže navzdory tomu vlastně nevíme. Protože to, co nám tito doporučovali dříve, už při dnešních cenách dávno neplatí, a kdo ví, jak dlouho bude možné považovat za dost to, co se doporučuje dnes.

A co se dnes doporučuje? Už před začátkem dnešního zdražování prý jsme měli mít před odchodem do důchodu našetřeno jeden a půl až dva miliony korun. A dnes to bude zřejmě ještě víc.

Jenže skoro polovina z nás nebude mít při odchodu do důchodu ani půl milionu a jen asi patnáct procent z nás věří či doufá, že bude mít výše zmíněnou momentálně dostačující částku.

Takže co nás v důchodu čeká? Upřímně řečeno, to vám nikdo neřekne. A řekne-li, moc bych mu nevěřil. Protože nejpřesnější správná odpověď je – mít našetřeno hodně.