Jak je to u nás s důchody?
Důchody se u nás, jak známo, průběžně reformují. Na čemž by nebylo nic divného, protože poměry se mění a musí se na ně reagovat. Jenže právě důchody jsou jednou z oblastí, kde se odehrávají ty nejnelogičtější změny. Jak ví i slepí.
Ví se třeba, že je důchodový systém už po léta v mínusu. Ví se to, ale reaguje se na to odpovídajícím způsobem? Nereaguje. I když je jasné, že i naši starší spoluobčané musí z něčeho žít, zvyšují se jim penze, a to nejednou i nad rámec toho, co je dáno zákonem. A důchody se tak musí dotovat ze státní kasy. A jak je na tom státní kasa? Vlastně zoufale. I ta je v mínusu. A tak se vlastně přispívá na důchody a jejich zvyšování penězi, které tento stát nemá.
Dělo se tak za posledních dvou populistických vlád. A děje se to zjevně i nadále. I dnes se dělá ledacos s odkazem na to, že časy jsou zlé, ceny rostou a penzisté by nevyžili, kdyby se jim nepřilepšilo. Protože ti už si sami obvykle nepřivydělají. Což je ale poněkud nelogická výmluva, protože úplně stejně je na tom i celá řada nedůchodců.
A tak tu letos máme další změny, jež důchodcům přispějí. I když se současně vláda netají tím, že hodlá šetřit, kde se jenom dá, a spoustu dalších lidí ‚vezme u huby‘.
Důchodci se tak letos mohou po přilepšení si o v průměru 850 korun od začátku roku těšit na pravděpodobnou další valorizaci v červenci, a někteří, především ženy, si pak mohou zvýšit svůj starobní důchod i o výchovné na děti ve výši pěti stovek, což je možné od letošního ledna. Tedy pokud se dotyčný člověk o dítě staral před dosažením důchodového věku a aspoň po dobu deseti let.
A tak se letos zvýší důchody zřejmě v průměru o tisíc korun. Což nejsou na jednu stranu žádné velké peníze, jenže na stranu druhou jde o peníze až příliš velké. V situaci, kdy je stát zadlužený až po uši a musí se škrtat, kde se jenom dá. A vše nasvědčuje tomu, že ani to nebude stačit.