Důchodci dostanou méně
Dokud tu byla vláda páně Babiše, důchodci se měli. Zejména před volbami, ale nejen před těmi, dostávali větší valorizaci, než na jakou měli oni nárok a stát peníze, a aby ani to nebylo málo, ještě tu byla třeba ona předvánoční pětitisícovka k dobru. A i když si důchodci ani tehdy nežili nad poměry, měli se dobře. Aspoň ve srovnání s dneškem, kdy už vidí nedostatek peněz ve státní kase nejen ti, kdo ekonomice rozumí, ale i politici. A je to právě dnešní vláda, která se rozhodla k velice rozumnému, ale současně i nepříjemnému kroku – a sice k tomu, že zbrzdí další růst penzí.
Podle přání dnešní vlády by se nově neměla na začátku roku započítávat do valorizace penzí polovina, ale jen třetina průměrné reálné mzdy, což by mělo znamenat od roku 2026 pokles důchodů řádově o stokoruny. Což se dá vnímat poněkud rozporuplně. Na jednu stranu to zjevně bídu jménem státní finance rozhodně nespasí, na druhou stranu je to ale dost na to, aby se to dotklo právě důchodců, levičáků a jim podobných, kteří si tak hezky zvykli na populistické zvyšování penzí a není jim příjemné, že by tomu mělo být jinak.
A i do zmiňovaného roku 2026 mají být valorizace penzí nižší. A to proto, že se letos stejně jako loni propadne reálná mzda do mínusu a důchody tak pozitivně neovlivní. V lednu příštího roku mají důchodci počítat již jen s valorizací závislou na inflaci, která na rozdíl od příjmů lidí roste, a nejbližší zohlednění reálné mzdy se dá očekávat snad teprve v roce, kdy reálná mzda překročí tu z roku 2021.
Důchody tedy lidem neporostou tak, jak v posledních letech. A ať jsou z toho penzisté jakkoliv rozladění, je to krajně žádoucí. Zmírní se tím aspoň propad důchodového systému, který je jen samé dluhy. A který bude letos i tak v mínusu kolem osmdesáti miliard korun. Což sice možná nakrkne nějaké důchodce, ale pomůže to našemu nebohému státu. Který je chudší než ony známé kostelní myši.