Novinky z blogu
Nebankovní hypotéka / Novinky z blogu / Dnes můžeme být na korunu pyšní

Dnes můžeme být na korunu pyšní

11. května 2023

Tak nám naše koruna poslední dobou docela solidně tvrdne. Čímž pochopitelně nemyslím, že by se naše bankovky daly hůře přetrhnout a mince ohnout či přeštípnout, ale to, že si za ni můžeme pořídit daleko víc v cizích měnách a také si díky tomu můžeme výhodněji dopřávat dovozové zboží.

Kurs koruny k euru a dolaru začal stoupat vlastně už na konci minulého roku a v tuto chvíli je vůči euru tak dobrý, jako už více než čtrnáct let ne, a dolary jsme si naposledy takto výhodně pořídili skoro před rokem. A jde o docela citelný vzestup. Díky kterému jsme se zařadili mezi učiněné světové přeborníky.

Proč je tomu ale tak? Věřte mi, že to mi na rozum určitě nejde. A odborníkům přes finance prý v podstatě rovněž ne. Protože když se na dnešní situaci podíváme, měla by jít koruna spíše dolů, ne-li přímo ke dnu. Všechno jako by se totiž proti naší měně spiknulo:

  • Státní rozpočet má neskutečně vysoký deficit, který by nás neměl činit ekonomicky atraktivními.
  • Rovněž máme zápornou platební bilanci, což je rovněž nesporně negativní skutečnost.
  • V naší ekonomice dochází k útlumu, který tradičně měnám rovněž neprospívá.
  • Klesá také úrokový diferenciál mezi úrokovými sazbami u nás a v eurozóně.

To vše by nám a naší měně mělo uškodit. stejně jako (byť jen krátkodobě a omezeně) i volby, během nichž často panuje na trzích jistá nervozita. Jenže to koruně překvapivě neškodí.

A proč?

To se dost dobře neví. Snad máme poněkud více důvěry díky tomu, že máme plné zásobníky plynu a nehrozí nám tedy dříve tolikrát propíraná energetická krize. Jinak nevím.

Ale to mi vlastně může být jedno. Měl bych si stejně jako vy silné koruny hlavně v rámci možností užít. Než se situace na trhu změní a její kurs půjde dolů. K čemuž může dojít klidně i v krátkodobém horizontu. Zejména pokud si budeme i nadále počínat v oblasti ekonomiky tak nesmyslně jako za posledních dvou populistických vlád.