Dejte pozor na peníze
Lidé jsou na tom nejlépe, když mají dostatek finančních prostředků. Takové peníze se dají kdykoliv vzít a utratit, a kdo tak učiní, má to, co potřebuje, protože mu kdekdo rád vyhoví. Ale aby to tak fungovalo, musí být peníze penězi. Tedy musí symbolizovat určitou hodnotu. A to dokážou jenom skutečné peníze. To, na čem se společnost shodla, že se to bude jako platidlo používat a akceptovat.
Ale co se také může stát? Může dojít i k tomu, že člověk přijme peníze a až dodatečně zjistí, že se o peníze nejedná. Na trhu totiž nekolují jenom peníze pravé, ale i jejich napodobeniny, padělky. A pak má dotyčný samozřejmě smůlu. Takové napodobeniny nemají hodnotu, a on si tak zasloužil to, co si nezasloužil. A nic s tím nenadělá, protože je tu už jenom jediná možnost. Odevzdat něco takové na policii, a to bez náhrady. Kdyby se někdo takový pokusil zmíněným padělkem zaplatit a poslat tak svou smůlu dál, vystaví se trestnímu stíhání i on sám.
Je to smutné, ale je to tak. Peníze jsou důležité a jsou tedy pro lidi takovým lákadlem, že je někdy někteří zkoušejí i falšovat a uvádět do oběhu. A takových peněz u nás nebylo loni určitě málo. Jenom banky a policie zadržely 3.539 padělaných českých bankovek a mincí v nominální hodnotě 5,648 milionu korun. A to je dokonce o 2.419 kusů víc než o rok dřív. A protože jsme součástí globální ekonomiky, bylo u nás pochopitelně zadrženo i určité množství padělků cizích měn, jichž bylo 766.
Je logické, že mezi našimi padělky převažovaly dvou- a pětitisícovky, jejichž udáním se dalo nejrychleji zbohatnout, ale falšovaly se pochopitelně i tisícikoruny, ba i mince. A co jediné bylo na této skutečnosti potěšující? Byla to skutečnost, že šlo vesměs o hodně nepovedené napodobeniny, které se daly vesměs velice jednoduše odhalit. Stačilo sledovat ochranné prvky nebo si dát pozor, jaké jsou tyto výtvory na omak, a někdy šlo i o jednostranné, černobílé a ručně vybarvené nebo jinak nepovedené zmetky.
Ale přesto buďme ostražití. Přece nebudeme riskovat takto zbytečnou finanční ztrátu!