Novinky z blogu
Nebankovní hypotéka / Novinky z blogu / Co může pomoc znamenat?

Co může pomoc znamenat?

11. února 2023

Všichni vidíme na vlastní oči, co se děje na našem trhu. Vidíme ty všudypřítomné rostoucí ceny, které nás nutí sahat hlouběji do peněženky, slýcháme o tom, jak se naše životní úroveň snižuje, jak přicházíme o reálnou hodnotu našich příjmů a úspor. A kdyby dal člověk jenom na dojem, který tyto zprávy vyvolávají, musel by nabýt dojmu, že náš národ umírá v bídě hladem.

A jak už tomu po léta na rozdíl od dob po sametové revoluci je, chytá se stát, tedy vládnoucí kruhy, v souvislosti s tímto své příležitosti. A údajně v zájmu našeho strádajícího lidu už vymyslel a stále hojněji aplikuje kdejakou tu sociální dávku a podporu. Což prý má našim lidem pomáhat v těžkých časech. A někomu to i nesporně pomáhá.

Jistě, chápu, že jsou lidé, kteří na docela dramatický nárůst cen skutečně doplatili a třeba je to uvrhlo do bídy. Chápu, že je tu i nemalá skupina těch, kdo by skutečně bez státní pomoci nevyžili. Ale to nic nemění na skutečnosti, že taková pomoc není zase vždy až takovou pomocí.

Vezměme si třeba takový příspěvek na bydlení. Ten pobírá meziročně o skoro polovinu více lidí. V prosinci loňského roku, tedy v minulém měsíci, ho dostávalo 228.000 takzvaných potřebných, tedy domácností, které měly vyšší než dané náklady na bydlení v poměru k jejich příjmům, a každá z takových domácností dostala od státu v průměru 4.777 korun. A když se ohlédneme za celým uplynulým rokem, v tom bylo vyplaceno na této dávce celkem 8,56 miliardy korun. Skoro o dvě miliardy víc než o rok dříve.

Jistě, dá se říci, že dnes panují těžké časy a lidem je třeba pomáhat. Jenže co to v praxi znamená? To, že těm, kdo platili za bydlení víc než třicet, respektive pětatřicet procent svých příjmů, doplácel stát rozdíl mezi výdaji na bydlení a státem stanovenými normativními náklady a 0,3násobkem příjmu. A to znamenalo co? Že ti, kdo platili daně, platili i část bydlení těm, kteří si na něj nevydělali, včetně těch, kdo se ani neobtěžovali sáhnout na práci. A současně tím stát podpořil inflaci, jež rovněž škodí těm, kdo pracují a vydělávají si. Protože zlevní předražené bydlení, když ho bude stát takto dotovat? Sotva. Jen se tím ještě více zruinují plátci daní. A nakonec i stát jako celek.