Novinky z blogu
Nebankovní hypotéka / Novinky z blogu / Co bude se stavebním spořením?

Co bude se stavebním spořením?

11. ledna 2023

Stavební spořitelny u nás v loňském roce zabodovaly. Uzavřely totiž 572.000 smluv o stavebním spoření, a takový výsledek tu nebyl posledních osm let. Loňský rok byl v tomto ohledu rekordní, a to z naprosto logických důvodů. Byly tu jednak zajímavé úroky a státní podpora, jež tu činily spoření atraktivnějším než u jiných produktů finančního trhu, a současně se tu nabízely i výhodnější úroky u půjček, než byly úroky hypoték. A také úvěry ze stavebního spoření byly dostupnější než hypotéky, což rovněž sehrálo svou roli.

Ovšem je otázkou, jak se bude vyvíjet situace se stavebním spořením dál. Zatímco si totiž mohli lidé v loňském roce přijít se svým stavebním spořením až na dvě tisícovky státní podpory, hrozí, že tato podpora skončí. A skončí tak i jedna z věcí, jež činí právě takové stavební spoření atraktivním.

Národní ekonomická rada vlády navrhla zrušení podpory stavebního spoření loni na konci roku jakožto jeden z kroků, jenž by měl napomoci při řešení deficitu státního rozpočtu. Zrušením podpory stavebního spoření by měl stát ušetřit asi čtyři miliardy korun, což je při stavu státní kasy více než žádoucí. Pro stát. Jenže jak to ovlivní právě stavební spoření?

Dnes nabízejí stavební spořitelny lidem obvykle až tříprocentní úrok po celou vázací dobu, trvající šest let, což je méně, než kolik se nabízí u jiných termínovaných a spořicích vkladů. A tím, co tedy činí stavební spoření zajímavým, je právě státní podpora a dostupnější a výhodnější úvěry ve srovnání s hypotékami. Ovšem jestli skončí od ledna 2024 státní podpora, jak bylo avizováno ministrem financí…

Zatímco nyní mají našinci víc než tři miliony uzavřených smluv o stavebním spoření, bylo by jich prý bez státní podpory méně. Bez ní by byl tento produkt zajímavý už jen pro šestnáct procent našinců. Protože by se stalo stavební spoření vlastně obyčejným, státem nedotovaným spořením. Kterému by nezbylo nic jiného než se prosadit mezi jinými nabízenými spořeními.

A tak si počkejme do dubna. Kdy by mělo být o této otázce vládou rozhodnuto.