Novinky z blogu
Nebankovní hypotéka / Novinky z blogu / Býváme na tom různě

Býváme na tom různě

23. května 2022

O naší ekonomice se za předposledních dvou vlád hovořilo převážně jako o úspěšné. Vládní politici se pyšnili tím, jak se nám ekonomicky daří a jak jsme na tom finančně skvěle, a když se to pak pokazilo, pochopitelně se to svedlo na koronavirus. Který pochopitelně mohl za leckterý z ekonomických problémů, ale ani zdaleka ne za všechny.

Koronavirus to prostě odnesl. Když se u nás začalo s lockdowny a mnoha omezeními a zákazy, svedlo se to na pandemii a lid se smířil s tím, že už na tom naše ekonomika není tak dobře, jak by tomu mělo být. Protože se s tím konec konců dalo často vcelku smířit, když lidé dostávali třeba i za nic peníze od státu, aby přečkali doby, kdy jim tento zakazoval pracovat či podnikat.

Koronavirus už je ale zřejmě minulostí. Je s podivem, jak rychle tento po oné dlouhé době omezení přestal být strašákem a jak rychle se zase rozvolnilo. A díky rozvolnění jsme se mohli zase začít trochu pyšnit naší ekonomickou situací. Opět to u nás začalo fungovat a finančně se nám tudíž vede o něco lépe než v dobách koronaviru. Což vlastně musí být – protože kdyby nám dnes bylo hůř než v dobách, kdy se pomalu nic nesmělo, bylo by to v pochybném nepořádku.

Jenže prý už zase začínáme jít ke dnu. Po dočasném oživení prý začíná naši ekonomiku brzdit válka na Ukrajině, která nám zkomplikuje finanční situaci v následujících čtvrtletích. Náš průmysl prý bude mít kvůli oné válce problémy s dodávkami, kvůli ní u nás budeme mít vysokou míru inflace. Jak to tvrdí Český statistický úřad. A zatímco jsme prý doposud navzdory rostoucím cenám docela ochotně nakupovali a podporovali tak rozvoj naší ekonomiky utrácením našich finančních úspor, bude už záhy kvůli válce hůř. Koronavirem odloženou spotřebu už jsme uspokojili a teď už budeme s daleko větší nevolí sledovat růst cen a znehodnocování našich peněz v podobě inflace, jakou tato země už dlouho nepamatuje.